Slnečná energia priaznivo pôsobí nielen na psychickú stránku človeka. Keď je vonku pekne a slnečno človek sa cíti omnoho veselšie a šťastnejšie. Avšak vedeli ste, že slnečná energia sa dá využiť aj na vytváranie tepla či ohrev teplej vody? Práve takáto moderná veda sa nazýva fotovoltika. Vďaka efektívne zabudovanému vykurovaciemu systému môže váš dom či iná nehnuteľnosť čerpať energiu zo Slnka takmer úplne zadarmo. Investovať bude treba iba do samotného systému avšak neskôr sa investícia vráti.

panely

Slnečná energia na Slovensku

Počet slnečných dní na Slovensku dosahuje priaznivé číslo na budovanie fotovoltiky. Fotovoltika sa pomaly dostáva do povedomia ľudí a čoraz viac ľudí ju začína využívať. Pred pár desiatkami rokov sme však mohli o takomto spôsobe vykurovania len snívať. Fotovoltika sa totiž začala rozvíjať až v 50 rokoch predchádzajúceho storočia. Jej objav súvisel s objavením polovodičov, ktoré sú pre ňu nevyhnutné. Zo začiatku bol tento systém určený len pre kozmonautov a astronautov vo vesmíre. Neskôr sa s pribúdajúcimi skúsenosťami a schopnosťami výskumníkov začala fotovoltika používať aj pre účely domácností. Dnes je jej využitie rozšírené po celom svete, či už v Európe, Ázii alebo Amerike. Fotovoltika je teda vhodná všade tam, kde je dostatok slnečných dní a Slovensko ich má dostatok.

Fotovoltika a jej využitie v menej rozvinutých krajinách

Na využitie fotovoltiky nie sú potrebné žiadne obsiahle stavebné práce. Preto sa fotovoltika dá použiť aj v chudobnejších krajinách hlavne v okolí rovníka. Krajiny okolo rovníka totiž trpia veľkou chudobou a teplá voda je pre nich veľmi vzácna. Navyše tieto krajiny sa vyznačujú najväčším počtom slnečných dní. Preto využitie fotovoltiky môže byť pre nich tou najvhodnejšou voľbou. Fotovoltika je navyše šetrná k životnému prostrediu, čiže aj tento aspekt jej hrá do karát.

fve

Vykurovanie domácností po celom svete je individuálne a každý uprednostňuje niečo iné. Niekomu sa páči kúrenie v príbytku pomocou dreva, iného zasa oslovili veterné turbíny. Vykurovacích systémov je na svete niekoľko avšak nie každý je vhodný aj na použitie na Slovensku. Preto si treba vykurovací systém vybrať presne podľa vašich požiadaviek, možností a preferencií. So všetkými možnosťami vám profesionálne pomôžu odborníci zo spoločnosti Viessmann. Na internetovej stránke www.viessmann.sk nájdete mnoho odborných rád ale aj telefonický kontakt v prípade akýchkoľvek otázok. Pomocou špičkovej technológie si zabezpečíte vašu domácnosť pred chladnými zimami.