Radiátor je jeden z druhov vykurovacích telies, ktorého úlohou je odovzdanie tepla do miestnosti, alebo priestoru. V systémoch ústredného kúrenia funguje radiátor prostredníctvom výmenníku, ktorým prúdi ohriata teplá voda z kotla. Teplá voda do neho prichádza prívodnými rúrami a keď sa voda ochladí, odteká späť do kotla. Teplota radiátora sa dá upravovať pomocou ventilu, ktorým regulujeme prietok vody. Kedysi sa používali rebrové typy vyrobené z liatiny, ktoré mali výbornú výhrevnosť, avšak ich nevýhodou bola veľká spotreba vody, zaberali veľa miesta a tiež boli veľmi ťažké. Dnes sú najčastejšie používané doskové radiátory.
Doskové radiátory
Jedná sa o moderný typ vykurovacích telies, ktoré sú nielen estetické ale aj efektívne. Vďaka jednoduchému elegantnému dizajnu nepôsobia v interiéri rušivo a hodia sa do rôznych priestorov. Ich ďalšia výhody sú vysoká efektivita pri nastavení nízkych teplôt, jednoduchá manipulácia, nízka hmotnosť a rýchla inštalácia. Aj napriek tomu sa pre správne pripojenie odporúča prenechať tieto práce na skúseného inštalatéra. Nie sú vhodné pre všetky druhy vykurovacích systémov, ale sú ideálne v prípade vykurovania plynom, ale aj drevom. Vhodné miesto na umiestnenie radiátora je zväčša pod oknom. Na trhu máme dostupné radiátory v rôznej dĺžke, šírke, s bočným alebo spodným pripojením.
Rebríkové druhy
Sú s obľubou používané ako spôsob vykurovania v kúpeľniach. Majú rebríkový tvar, z toho vyplýva aj ich pomenovanie. Montované sú výškovo na stenu, aby zaberali čo najmenší priestor. Nepoužívajú sa iba na vykurovanie kúpeľne, ale sú veľmi praktické aj na sušenie uterákov. Dajú sa prevádzkovať aj elektricky a tak môžu byť využívané aj v prípade zavedeného podlahového vykurovania.
Odvzdušnenie radiátorov
Pred začiatkom vykurovacej sezóny je vhodné radiátory odvzdušniť. Vykonáva sa tak z dôvodu odstránenia vzduchu v teplovodnom obehu. Nakoľko prebytočný vzduch bráni prúdeniu vody a tým pádom znižuje účinnosť vykurovania. Postup nie je náročný, zvládne to aj domáci majster. Stačí otvoriť regulačné ventily, vypnúť kúrenie a pomocou kľúča uvoľniť odvzdušňovací ventil. Vzduch bude vytekať spolu s vodou, preto je potrebné k ventilu priložiť nádobu na jej zachytenie. Po vypustení vzduchu môžeme postupne začať napúšťať vodu do obehu. Na koniec nezabudnime uzavrieť všetky ventily prívodu vody.
Ak hľadáte do svojej domácnosti moderné a kvalitné vykurovacie telesá od medzinárodného výrobcu vykurovacích systémov, kliknite na stránku www.viessmann.sk.