Jeseň máme v plnom prúde a je len otázkou času, kedy nám napadne prvý sneh. Verte, že ani ja sa na toto obdobie vôbec neteším. Nehovorím, že nemám rada zimu. Práve naopak, celkom si ju užívam. To platí však iba dovtedy, kým nemusím vyjsť von, sadnúť do auta a šoférovať. Jednu zimu som dokonca jazdila na letných pneumatikách. Viem, že sa to nerobí. Stalo sa to tak, že moje autíčko dožilo, musela som poriešiť nové za veľmi krátku dobu a keďže som ho nemala v pláne používať nejako veľmi často, tak som na tie pneumatiky zabudla. Prestaňme sa však točiť len okolo pneumatík. Príprava auta na zimu, by totiž nemala spočívať len v ich výmene.
Srdiečko vyryté do snehu a mrazu na okne auta.jpg

S pneumatikami, predsa len, začnite

Aj keď pneumatiky nie sú jediné, čo by ste mali riešiť, určte začnite práve ich výmenou. Kúpte s kvalitné pneumatiky, ak sú tie staré ž nadmieru opotrebované. Nezanedbajte ani výber kvalitného servisu. Verte, že ak narazíte na nezodpovedných chlapíkov, tak budete mať mnohé problémy, ktoré budete musieť riešiť v priebehu zimy. Napríklad zadné pneumatiky na prednej náprave alebo zle utiahnuté šrúby. Maličkosť? Áno, ale ak o nej neviete a zistíte to v strede diaľnice, tak sa z tej maličkosti stáva naozaj „nemaličkosť“. V tomto smere vám môžem dať jeden TIP, a to pneuservis Dubnica, kde sú služby naozaj na vysokej úrovni. Mimochodom, môžete si tu kúpiť aj kvalitné pneumatiky.

Ostatné drobnosti

Pred zimou si na svojom aute skontrolujte a zároveň pripravte ešte tieto veci:
Model bieleho auta s vianočnou výzdobou na snehu.jpg

  • Skontrolujte svoj chladič. Ak je v ňom čistá voda, dolejte do nej nemrznúcu zmes. Dajte si pozor na to, aby bola tá, ktorú dolejete, rovnakej farby, ako tá, ktorá už v chladiči je.
  • Auto by ste mali poriadne vyumývať. Zamerajte sa na podvozok a kolesá. Všetko by malo byť zbavené všetkých mechanických nečistôt.
  • Skontrolujte, či vám fungujú všetky kontrolky. Tieto veci by ste síce mali robiť počas celého roka, teda bez rozdielu na ročné obdobie. Kontrolky sú však v zime dôležité z dôvodu, že mráz s nimi dokáže narobiť šarapatu.