Väčšina lekárov odporúča zo začiatku nechať deti chodiť na boso. Nožná klenba sa ešte len vyvíja a môžete tak predísť plochým nohám. My sa ale pozrieme na detskú obuv trochu viac zblízka.

Nie je vôbec jednoduché správne vybrať. Najväčší problém je, že váš chrobáčik vám koľkokrát nedokáže priamo povedať, ako sa cíti vo vnútri topánočky a či ho tlačí. V najhoršom prípade to zistíte až doma. Ako mamu vás bude asi najviac desiť, aby mu nesprávne zvolená detská obuv nepoškodila nenávratne chodidlo.

dětská obuv

V ranom veku rastú 15 až 18 mm za rok. Preto sú drobné kosti chrupavkové a mäkké, vďaka tomu potom dochádza k deformácii z nadmernej záťaže. Je zaujímavé, že nôžka vášho potomka má zníženú citlivosť voči bolesti. Preto aj keď je im už topánka malá, dokážu v nej relatívne dlho chodiť.

Ako vybrať správnu veľkosť a tvar

Vyvarujte sa príliš úzkej alebo aj veľmi širokej obuvi, kde by bola nožička príliš natesno alebo naopak plávala. Zároveň nekupujte nič so špicatou prednou časťou, kde sa tiesnia prsty a môže tak dôjsť k rade deformácií, ako je napríklad vybočený palec alebo kladivkové prsty.

botičky

Ideálna veľkosť

Váš potomok musí cítiť, že mu obuv dobre sedí. V prednej časti, teda špičke, by mal mať ešte priestor 10-15 milimetrov. Pri chôdzi sa nám totiž noha posúva smerom dopredu, takže ho nebude nič tlačiť. Znamená to, že vnútorný priestor topánky by mal byť o 10 – 15 milimetrov dlhší, než koľko meria detská noha od päty po najdlhší prst.

Využite špeciálny meter

Všeobecne sa odporúča dôkladné meranie metrom, kedy nie je dôležitá len dĺžka plosky nohy, ale aj rozmer, kedy má byť ešte vnútri voľný priestor. Väčšina predajní ho má k dispozícii. Ak nie je, vyberte stielku a priložte k nožičke, jedine tak budete mať istotu, že máte správnu veľkosť. Rozmery vždy zisťujte v stoji.

Vždy skúšajte obe topánky a nechajte ho prejsť sa po predajni. Pritom sledujte, či sa mu topánky pri chôdzi nešmýkajú z pat – ak áno, sú topánky príliš veľké. Šírka obuvi musí zodpovedať obvodu nohy v mieste prstových kĺbov.

Pri nákupe ešte venujte pozornosť tomu, aby bola topánka ľahká a dobre sa tak nosila. Voľte radšej kvalitné materiály a profesionálne predajne. Vhodnejšie je šnurovanie, kedy lepšie drží na nožičke a bude tak pevne sedieť. Nákup rozhodne nepodceňujte, veď malé nôžky urobia cez deň až 20 000 krokov.