Aj vás napadla myšlienka o vlastnom zdroji elektrickej energii? Čo tak vyskúšať fotovoltaickú resp. slnečnú elektráreň? Pomocou tejto elektrárne si budete môcť doma vyrobiť energiu, ktorá vás nebude nič stáť. Na začiatku si je však potrebné zaobstarať pár komponentov a to napríklad fotovoltaický panel, menič, merač elektrickej energie a hlavný rozvádzač. Domáca slnečná elektráreň je výborná vec, ak chcete byť nezávislejší od dodávky elektrickej energie alebo ak máte chatu v odľahlej časti mesta. Vďaka investícii do slnečnej elektrárne viete ušetriť nemalé finančné prostriedky, ktoré sa dajú využiť aj efektívnejšie.
Z čoho je fotovoltaický panel vyrobený?
Fotovoltaický panel je vyrobený z kremíka a jeho základná funkcia je premieňať slnečné žiarenie na elektrickú energiu. Kremík je netoxická látka a zároveň aj druhá najrozšírenejšia surovina na svete. Preto sú fotovoltaické panely šetrné k prírode a s ich využívaním nevznikajú skleníkové plyny, kyslé dažde či nepríjemný smog. Navyše sa tieto panely dajú aj recyklovať, teda s ich využívaním nevznikajú žiadne škodlivé emisie.
Aké typy fotovoltaických panelov existujú?
Existuje niekoľko typov týchto panelov, pričom každý z nich má iné vlastnosti. Medzi základné typy patrí monokryštalický, polykryštalický, amorfný a hybridný panel. Monokryštalický panel má bunku v osemuholníkovom tvare čiernej farby a polykryštalický panel má bunku v štvorcovom tvare modrej farby. Amorfný panel dokáže zachytávať slnečné žiarenie aj keď je pod mrakom a hybridný panel si redukuje nárast výkonu pri vysokom slnečnom žiarení. Fotovoltaické panely sú vyrábané na báze sklo-fóliovej technológie. Životnosť panelov sa pohybuje v rozmedzí 30-tich rokov, pričom 25 rokov dokážu ísť až na 80 % výkon.
Fotovoltika sa v súčasnosti označuje aj ako vykurovanie budúcnosti. Cena elektrickej energie neustále rastie, no cena za elektrinu získaná pomocou slnečného žiarenia klesá. Postupne by sa fotovoltaika mala rozšíriť do celej Európy. Vo vyspelejších štátoch Európy, či na iných kontinentoch už je fotovoltaika využívaná naplno. Na Slovensku máme dostatočný počet slnečného žiarenia a preto je tento spôsob získavania energie zo slnka u nás možný. Investícia do fotovoltaiky sa do pár rokov vráti a ocenia ju aj budúce generácie. Navyše v neposlednom rade netreba zabudnúť, že fotovoltaika neohrozuje a neznečisťuje životné prostredie a neničí vzácny vzduch. Ak sa zaujímate o ten najlepší spôsob vykurovania pre váš dom, podnik, chatu či inú nehnuteľnosť tak navštívte internetovú stránku www.viessmann.sk. Táto spoločnosť patrí medzi elitu v poskytovaní vykurovacích zariadení na Slovensku aj vo svete vďaka špičkovým produktom.