Internetová závislosť je závislosť ako každá iná. Je to strata kontroly nad samým sebou. Pri tejto závislosti môže dôjsť k zničeniu vzťahu s blízkymi, alebo dokonca dochádza k strate zamestnania. On-line hry, internetové nakupovanie, využívanie sociálnych sietí, chat, surfovanie po internete, to všetko prispieva k závislosti na internete.
funkční aplikace
Takmer každá štúdia na túto tému dokazuje, že dospievajúci a deti sú náchylnejší k závislosti na internete, než akékoľvek iné vekové skupiny. Ako u dospievajúcich tak aj u detí sa mozog stále vyvíja, preto sa tieto skupiny ľudí ľahko dokážu stať závislými na internete.

Ako sa prejavuje proces závislosti
Internet produkuje záujem a potešenie. V tejto fáze užívateľ pozná racionálne využívanie prístupu k internetu. Potom táto osoba trávi stále viac a viac času na internete. Ďalším znakom závislosti je zanedbanie povinnosti, rodiny a priateľov. Osoba závislá na internete je stále sústredená na internet.

Príznaky, ktoré sa môžu vyskytnúť u závislých osôb sú poruchy pozornosti a efektívnosti myslenia, poruchy kontroly impulzov, zhoršené videnie, bolesti chrbta a chrbtice, náchylnosť na infekcie, nespavosť, hyperaktivita.
závislost na internet
Diagnostikovanie závislosti
O závislosti na internete môžeme hovoriť  vtedy, ak aspoň 3 zo 6 nižšie uvedených príznakov budú pravdivé.
·         Silná túžba alebo pocit nutkania využiť prístup k internetu, pričom na sociálnych sieťach, neustále kontrolujeme e-maily, používanie online hier alebo chatu
·         Problémy so sebaovládaním, pokiaľ ide o zdržanie sa od internetového prehliadača, počítača, kontrolovania e-mailu či hrania hier
·         Abstinenčný syndróm (napr. Nevoľnosť spôsobená nedostatočným prístupom k internetu)
·         Častejšie používanie internetu.
·         Nevšímavosť si priateľov a rodiny
·         Pretrvávajúce používanie internetu

Terapia
Liečba osôb závislých na internete je určená pre prácu psychológa a pripomína liečbu alkoholizmu. Všetky udalosti, ako je stretnutie, koncerty, nákupy, sú dobrým dôvodom dostať sa von z domu.

Ako zabrániť závislosti
Bohužiaľ, k závislosti často dochádza takým spôsobom, že nie sú k dispozícii žiadne príznaky alebo alarmujúce dôvody na obavy. Preto, ak ste rodič a nechcete aby vaše dieťa malo problém so závislosťou na internete, venujte mu dostatok pozornosti.