Efektívne využívanie dostupných zdrojov energií v našom bezprostrednom okolí sa skutočne oplatí. Obnoviteľné zdroje energií šetria nielen našu peňaženku, ale majú aj pozitívny vplyv na životné prostredie a sú ekologické. Ich nespornou výhodou je to, že sa nachádzajú všade okolo nás a sú prakticky zadarmo. To predstavuje hlavný dôvod, prečo sa začínajú objavovať neustále nové a nové ekologické zariadenia, ktoré majú uľahčiť život nielen nám, ale hlavne naše planéte. Obľúbenými sa stali solárne kolektory, s ktorými sa stretávame čoraz častejšie.

panely solární

Solárne kolektory v kombinácii s tepelným čerpadlom

Solárne kolektory sa do domácností inštalujú v kombinácii s rôznymi zariadeniami. Či sa už jedná o novodobé, ekologické zariadenia, ktoré využívajú energie z obnoviteľných zdrojov, alebo o tie tradičnejšie, na ich výkone sa to rozhodne neodrazí. Mnoho ľudí žije v obave, že počas zimných mesiacov, kedy je slnečných lúčov menej, im budú solárne kolektory prakticky zbytočné. Avšak aj v tomto prípade existuje šikovné riešenie, vďaka ktorému budú vaše solárne kolektory maximálne využívané počas celého roka. Vďaka tejto kombinácii bude vo vašej domácnosti počas celého roka dostatok teplej vody a súčasne budete mať zabezpečený tepelný komfort. Je obzvlášť účinný v prípade vykurovania nízkoenergetických rodinných domov.

Podpora tepelného čerpadla vám dokáže ušetriť finančné prostriedky, z hľadiska hospodárnosti sa teda skutočne oplatí nad touto kombináciou porozmýšľať. Obe spomenuté zariadenia pracujú vďaka slnečnej energii. Činnosť solárnych kolektorov je však závislá od príjmu slnečnej energie, čo sa stáva problematickým hlavne počas zimných dní. Z toho dôvodu potrebujú záložné zdroje tepla. Kombinácia tepelného čerpadla a solárnych kolektorov so sebou prináša dve riešenia. Solárne kolektory môžu tepelnému čerpadlu pomáhať pri ohreve teplej úžitkovej vody, prípadne dokážu tepelné čerpadlo nahradiť úplne. Za zmienku určite stojí kombinácia tepelného čerpadla zem-voda. V praxi takéto zariadenie funguje tak, že pri svojej činnosti odoberá teplo z okolia zdroja, čím sa v podstate znižuje výkonnosť tepelného čerpadla. Solárny systém dokáže v tomto prípade zastúpiť tepelné čerpadlo, čo sa odrazí na jeho zvýšenej výkonnosti – dochádza k ohrevu vody, ale aj tepelného zdroja.

panel

Solárne kolektory – aké riešenie si vybrať?

Solárne kolektory so sebou prinášajú množstvo riešení. Ak aj vy rozmýšľate nad tým, že by ste si takéto zariadenie zaobstarali, avšak máte obavu, či sa vám skutočne oplatí, obráťte sa na odborníkov, ktorí sa danej oblasti rozumejú. Možno práve pre vás existujú riešenia, o akých by sa vám ani nesnívalo. Na stránka www.viessmann.sk nájdete množstvo zaujímavých informácií o ekologických zariadeniach. Spoločnosť Viessmann, s.r.o., patrí medzi uznávané firmy v oblasti výroby a inštalácie kvalitných vykurovacích zariadení alebo zariadení na ohrev vody.