Niektorí ľudia svojich psov rozmaznávajú viac ako svoje deti. Na tom nie je nič nenormálne, ani zlé. Každý kto psa mal, alebo má, vie že ide o plnohodnotného člena rodiny a zrovnávanie s vlastnými deťmi nie je vôbec nevhodné. Jedna časť prehnaného rozmaznávania, je však pre vašich miláčikov nebezpečná. Reč je o ich prekrmovaní a následnej obezite.
Obezita u psov je rovnako nebezpečná, ako u nás ľudí. Mohli by sme dokonca povedať, že aj viac. Dôvodom je veľkosť týchto zvierat. Na nadbytočné kilogramy sa musíte pozerať cez percentná. Ak vy vážite napríklad šesťdesiat kíl a priberiete päť kilogramov navyše, hovoríme len o troch percentách z vašej celkovej hmotnosti. Teraz si to prepočítajte na takého desaťkilogramového psa.
Trpia najmä kĺby
Prvým a zároveň najväčším problémom obezity u psov, je nadmerné zaťažovanie kĺbov. Tie sú u týchto zvierat celkovo náchylné. Aj minimálna váha navyše dokáže výrazne a na trvalo poškodiť kolená, bedrové a lakťové kĺby. Psovi sa ťažko chodí, vstáva, ši sadá. Jednoducho akýkoľvek pohyb je preňho bolestivý a namáhavý. Jediným riešením je operačný zákrok. Hlavne pri malých plemenách ide o veľké riziko, navyše nemáte stopercentnú istotu, že zdravotný problém zmizne úplne, alebo sa po čase nevráti. Okrem toho nehovoríme o lacnej záležitosti.
Cholesterol, dýchanie, obličky a pečeň
Tučný pes musí pri akejkoľvek pohybovej aktivite vynakladať veľké úsilie. Je to rovnaké, akoby ste na sebe neustále nosili ruksak s nákladom. Časom sa preto môžu problémy objaviť aj v oblasti dýchania. Zvieratá trpia dýchavičnosťou a sú celkovo viac vyčerpané.
Tak ako u nás ľudí, je aj u psov problémom nadbytočný tuk, ktorý sa ukladá v orgánoch, cievach a srdci. Tieto zvieratá sú náchylné na vznik kardiovaskulárnych ochorení, porúch pečene a obličiek.
Prevencia
Základom je vyvážený jedálniček, bez zbytočných tukov a samozrejme pravidelný pohyb. Sladkosti, mastné, či vyprážané jedlá a iné zvyšky z kuchyne, do psej misky jednoducho nepatria. Ak váš pes obezitou už trpí, začnite čím skôr s diétou.