K efektívnemu chudnutiu nemusí viesť motivácia pozostávajúca z toho, že kilá jednoducho zhodiť musíte, inak bude váš svet stratený,… to určite nie je správny smer, akým sa na danú tému pozrieť. Totiž pokiaľ chcete, aby nebol efekt iba krátkodobý či prechodný, konkrétna úprava stravovacích návykov ako aj životného štýlu sa musí stať vašou prirodzenou súčasťou, čiže musíte si tento nový štýl úprimne obľúbiť a riadiť sa ním preto, že vám skrátka vyhovuje.

fitness, žena, zrkadlo, v kondícii.jpg

Slepo a nasilu čo najrýchlejšie zhodiť nadbytočné kilá vedie síce k výsledku, ale vo veľa prípadoch žiaľ krátkodobému. Najmä ak vravíme o trápení seba samého, totiž schudnúť by nemalo byť v tomto prípade jedinou prioritou, ale dôležité je takisto dosiahnuť vitálnosť a predovšetkým lepší pocit zo seba samého ako aj zo svojej životosprávy.
Môžeme si teda položiť otázku, dodržiavame konkrétny jedálniček a pohybové aktivity skutočne iba preto, aby sme nepribrali, respektíve schudli?
Pokiaľ je toto jediný dôvod, možno je v momentálnej chvíli účinný, ale je to trochu smutné, nemyslíte?
Mnohí ľudia, ktorých forma, postava a váha je roky relatívne nemenná pravdepodobne nechodia z extrému do extrému. To znamená, že nedržia drastické diéty ale takisto neprepadajú stavom, kedy by sa zavreli doma a prepchávali sa čokoládou. Efektívna strava všeobecne spočíva z dostatočného príjmu bielkovín (proteínov), minerálov a vitamínov, pričom jednoduché cukry a nasýtené cukry sa dajú obmedziť na nižšiu mieru. Podobné pravidlá má tiež ketonova dieta.

svalnatý muž robí selfie, pláž.jpg

Dúfam, že pre vás nebude prekvapením ak poviem, že jesť sa dá zdravo a chutne, rovnako tak ako môže byť fyzická aktivita zábavná a duševne prínosná.
Dôležité je takisto počúvať svoje telo a nájsť si ten svoj systém, pretože nie každá diéta môže byť účinná (najmä tie, ktoré idú do extrému). Pochopiteľne sa mnohými radami môžeme inšpirovať, avšak s rozumom a treba si uvedomiť, že na každého môže platiť niečo iné.