Idete si kupovať nové pneumatiky? Pri výbere by ste nemali brať ohľad len na cenu a vyberať podľa vhodných rozmerov. Na čo teda pozerať? Napríklad na to, ako budete svoje auto využívať a či pneumatiky nie sú staršie ako dvadsať rokov.

Muž vymieňa koleso na aute

Kvalitné a „kvalitné“
Ja už zopár rokov kupujem pneumatiky na jednom a tom istom mieste, konkrétne v pneuservise Dubnica. Trvalo mi však parádne dlho, kým som natrafil na predajňu, kde mi vedeli skutočne poradiť a predať skutočne kvalitné pneumatiky. Viete, nie všetko, čo sa na prvý pohľad tvár kvalitne, napríklad na základe vysokej ceny, kvalitné skutočne aj je. Nie raz sa mi stalo, že som si kúpil pneumatiky, ktoré dokopy stáli cez tisíc eur, cena jednej teda vychádzala na nejakých, plus – mínus, dvestopäťdesiat eur, no už po jednej zime boli opotrebované rovnako, ako pneumatiky za dvadsaťpäť eur za kus.

Ako ich teda rozlíšiť? Musíte si takpovediac ohmatkať materiál. Uvidíte, bez toho, aby ste boli nejakými super odborníkmi, veľmi rýchlo pochopíte, ktoré materiály sú skutočne kvalitné.

Béžové auto ide po ceste

Rozhodujúci je aj vek
Druhou vecou, na ktorú musíte pozerať, je vek pneumatík. Nemyslím pritom pneumatiky opotrebované, ale fungl nové, ktoré sa napríklad predávajú v akcii a na sklade ležia už desať rokov. Ak by ste to chceli risknúť, tak sa to oplatí skutočne pri extrémnej akcii. Inak ani náhodou.

Na čo budete pneumatiky využívať
Čím viac auto používate, tým kvalitnejšie a drahšie pneumatiky potrebujete. To platí aj vtedy, ak zvyknete jazdiť po zlom povrchu. Napríklad po kamenistej ceste, ktorá vedie k vášmu domu. Aj keď je dlhá len necelý kilometer, verte, že v priebehu roka sa to pri každodennej jazde pekne nahromadí. To isté samozrejme platí aj pri terénnych autách a terénnych pneumatikách, ktoré využívate v ťažkom lesnom teréne. Vtedy potrebujete proste omnoho kvalitnejšie a odolnejšie pneumatiky.